• Adres: ul. Powstańców Warszawskich 51, 76-150 Darłowo

Dom przy ulicy Powstańców Warszawskich 51 to dawna kamienica rodziny Hemptenmacherów. Ród ten był jednym z największych armatorów na Morzu Bałtyckim w drugiej połowie XIX w. Hemptenmacherowie  posiadali flotę 52 żaglowców. To oni ufundowali piękną fontannę na rynku – Pomnik Rybaka, która jest koniecznym punktem odwiedzin każdego turysty.

Kamienica wyróżnia się spośród wielu innych znajdujących się na Starym Mieście w Darłowie. Została wzniesiona na początku XVII w. W wieku XVIII przebudowano ją w stylu późnobarokowym. Kolejna przebudowa miała miejsce w następnym stuleciu. Jest to kamienica dwukondygnacyjna, z cegły, otynkowana. Mieści się w zwartej zabudowie. Drugie piętro zdobione jest płaskorzeźbami roślinno-geometrycznymi. W elewacji bocznej znajduje się relief przedstawiający statek. Niestety dzisiejszy wygląd kamienicy nie budzi zachwytu, pomimo iż piękno zawarte w zdobnictwie budowli pozwala oczami wyobraźni docenić kunszt architekta. Niedawno podjęto bardzo zaawansowane starania związane z rewaloryzacją tego miejsca. Mieszkańcy i władze miasta mają nadzieję, że nastąpi to bardzo szybko. Obecnie w kamienicy mieści się Centrum Obsługi Turystycznej prowadzone przez Darłowską Lokalną Organizację Turystyczną. 

Powiązane trasy

Ikona

Velo Baltica

235 km
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!