• Adres: 72-300 Gryfice

Inne

  • Położenie:

    Stare Miasto w Gryficach zamykają ulice Murarska, Klasztorna, Nadbrzeżna, Leśna, Górska i Wałowa.

     

     

     

Zabytkowy układ urbanistyczny Gryfic ma swój początek w 1262 roku. Wówczas Gryfice otrzymały prawa miejskie. Wraz z nimi wytyczono tereny pod zabudowę, które przecinają pod kątem prostym ulice. Całość założenia po otoczeniu murami miejskimi otrzymała charakterystyczny dla Pomorza wrzecionowaty kształt. W centrum założenia wytyczony prostokątny rynek na którym nie mogło zabraknąć ratusza. W jego sąsiedztwie zbudowano kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pozostałe kwartały wypełniały kamienice mieszkalne, których styl zmieniał się wraz z panującymi w architekturze modami. Średniowieczny układ urbanistyczny przetrwał niezmieniony do drugiej połowy XVII wieku. Na jego modernizację zdecydowano się w związku z ogromnymi pożarami, które strawiły miasto. Poszerzono wówczas główne arterie, wzniesiono nowe domy, przebudowano ratusz, a przed murami miejskimi dosypano wał obronny. Druga połowa XIX wieku przyniosła demilitaryzację przestarzałych elementów fortyfikacji. Wał został splantowany, a mury w większości rozebrano. W tym czasie nastąpiła przebudowa kamienic, która ostatecznie zatarła ich dawne style. Na skutek działań wojennych w 1945 roku gryficka starówka ucierpiała w ponad 40%. Powstałe w miejscu dawnej zabudowy bloki przyczyniły się do zatarcia dawnego układu urbanistycznego.

Obecnie na terenie Starego Miasta w Gryficach można podziwiać: Bramy Wysoką i Kamienną, wieżę Prochową, pozostałości murów obronnych, kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, XIX-wieczne kamienice. Poza obrębem dawnych murów warto zobaczyć XV-wieczną kaplicę pod wezwaniem św. Jerzego.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!