• Adres: Bulwar im. Jana Szymańskiego, Kołobrzeg

Inne

  • Położenie:

    Pomnik Zaślubin znajduje się w połowie drogi między latarnią morską a molo, przy plaży. Z tyłu park, z przodu promenada powodują, że do pomnika można dotrzeć tylko pieszo - alejkami od strony ul. Obrońców Westerplatte lub bulwarem im. Jana Szymańskiego. Można też dojść plażą.

Od listopada 1963 roku, gdy w atmosferze podniosłej uroczystości państwowej odsłonięto ten modernistyczny monument autorstwa Wiktora Tołkina, pomnik stał się jednym z symboli miasta. Bardzo często pokazywany na pocztówkach, położony jest w takim miejscu przy plaży, które nie sposób ominąć, spacerując między latarnią morską w porcie a molo. Pomnik to artystyczne ujęcie wojskowo-politycznego sukcesu żołnierzy polskich, którzy po dziesięciodniowej, najkrwawszej bitwie ulicznej polskiej armii w czasie II wojny światowej, 18 marca 1945 wyparli z miasta Niemców i dotarli do Bałtyku. Nastąpiły symboliczne „Zaślubiny z Morzem”. Betonowa bryła przedstawia poczet flagowy złożony z żołnierzy i flagę zwisającą ku wodzie. Pod  "flagą" utworzyło się przejście w kierunku morza – symboliczne okno na świat, tam też umieszczono schody. Widoczna z bliska mozaika terakotowa tworzy obrazy bitewne. U podstawy postumentu ułożone są płyty granitowe z wyrytymi nazwami jednostek wojskowych biorących udział w bitwie o Kołobrzeg. W roku 2014 pomnik został gruntownie odrestaurowany, gdyż przez 50 lat dały mu się we znaki słona bryza w połączeniu z nietrwałością materiałów, z których go wykonano. Pracami remontowymi kierował syn zmarłego rok wcześniej autora - Andrzej Tołkin.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!