• Adres: Plac Elizy Orzeszkowej 3, 78-500 Drawsko Pomorskie

Budynek starostwa w Drawsku Pomorskim wzniesiony został w latach 1908 - 1909. 

Jest to typowy przedstawiciel stylu eklektycznego w architekturze. Jest to budowla dwukondygnacyjna z użytkowym poddaszem oraz podpiwniczeniem. Skonstruowana była na planie prostokąta i przykryta mansardowym dachem z lukarniami na dwóch kondygnacjach, zwanymi potocznie "przymkniętymi powiekami" oraz centralną latarnią w dachu. Stolarka okienna i drzwiowa jest autentyczna, nie został wymieniony żaden jej element, jedynie były one remontowane. 

Samo wejście do budynku zasługuje na szczególną uwagę. Fasada główna ozdobiona jest wizerunkiem gryfa podpartego dwoma fryzami. Tył budynku natomiast zasługuje na wyszczególnienie za sprawą krużganka z filarami. 

W środku zachowały się ozdobne ganki w skrzydłach budynku, wyjątkowo ozdobna klatka schodowa oraz oryginalny wystrój sali obrad. 

Za budynkiem znajduje się zadbany ogród z niską trawą i ozdobnymi krzewami. Część ścian budynku jest porośnięta roślinnością pnącą, co nadaje eleganckiego wyglądu kompleksowi. 

Budynek wraz z częścią zieloną jest w dobrym stanie, jest na bieżąco remontowany i modernizowany. Od początku swojego istnienia pełni on tę samą funkcję administracyjną. Można go podziwiać z zewnątrz jak również od środka, gdyż jest otwarty dla petentów i turystów. 

 

 

 

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!