Inne

  • Położenie:

    Brama znajduje się na końcu ul. Mieszka I, dojechać do niej można ul. Mieszka I lub ulicą Prezydentów RP Jarosława Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. Najbliższe przystanki MZK w okolicy to przystanek przy ul. Czarnieckiego (linie 3G, 6, 7, 8, 13, 22, 28, 100) - dojście ulicą Prezydentów RP Jarosława Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego oraz przy ul. Krzywoustego (linie 1, 2, 3G, 13, 18, 19, N) - dojście ulicą Sukienniczą.

Brama Pyrzycka pełniła funkcję wjazdowo-obronną miasta. Jest najokazalszą bramą prowadzącą do dawnego Stargardu. Zwieńczona z obu stron kamiennym murem obronnym, powstała na przestrzeni XII (kamienna podstawa) i XV wieku (ceglane kondygnacje). Wznosi się na podstawie kwadratu o wymiarach 11 x 11 m. Zakończona jest dwoma szczytami, połączonymi dwuspadowym dachem. Znajduje się w niej ostrołukowy przejazd, dawniej zamykany kutą broną. Na trzeciej kondygnacji znajdował się ganek obronny z otworami strzelniczymi. Znajdowały się one również w części elewacyjnej, rozdzielonej kolistymi lub ostrołukowymi blendami. 

Po wojnie w bramie mieściło się muzeum miejskie, później pomieszczenia zostały przekazane oddziałowi PTTK. Obecnie znajduje się w niej biuro Stargardzkiej Izby Gospodarczej, zwiedzenie bramy możliwe jest w godzinach pracy biura i po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!