• Adres: Plac Zwycięstwa, 70-233 Szczecin

Inne

  • Dla dzieci
  • Położenie:

    Pomnik Kornela Ujejskiego znajduje się w centrum miasta na placu Zwycięstwa. Można tam dojechać z dworca m in. autobusami linii nr 75, 61, 81,  oraz tramwajami nr 3 i 7. W pobliżu znajduje się Brama Portowa, kościół św. Wojciecha, kościół Najświętszego Serca. W okolicy płatna strefa parkingowa.

Kornel Ujejski urodził się na Podolu w Beremiach, ale szybko zamieszkał we Lwowie. Dużo podróżował, dzięki czemu spotkał w swoim życiu Juliusza Słowackiego, Joahima Lelewela, czy Fryderyka Chopina, z którymi się zaprzyjaźnił. Kornel Ujejski uznawany jest za wybitnego poetę romantyzmu oraz działacza na rzecz wyzwolenia Polski z zaborów. Poza jego popiersiem, na pięknym pomniku z 1901 r. znajduje się także lira z rozerwanymi kajdanami, która symbolizuje wyższość poezji nad niewolą. Przy niej znajduje się napis "Chorał". Nazwa odnosi się do jednego z najbardziej popularnych wierszy artysty. Autor opowiada w nim o powstaniu chłopskim w 1846 roku i tzw. rzezi galicyjskiej. W wierszu jest mowa o bratobójczych walkach i podżeganym przez Austriaków konflikcie pomiędzy chłopami a szlachtą. Można odczuć w nim żal i wiarę, mówiące o tym, że mimo tego iż naród jest doświadczony przez historyczną niesprawiedliwość, wciąż pokłada w Bogu nieustającą nadzieję. Z tyłu pomnika znajduje się inskrypcja "Narodzie mój bądź szczęśliwy". Pomnik do Szczecina trafił z Warszawy, dokąd przeniesiono go z Kresów Wschodnich.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!