• Adres: Szkolna 15, 74-500 Chojna

Zespół zabudowań szkolnych mieści się poza obwodem średniowiecznych obwarowań, w pobliżu zachodniej części muru obronnego. Budynki zostały wzniesione w latach 1879-1880 i były budowane z myślą umieszczenia w nich Królewskiego Seminarium Nauczycielskiego. Obiekt wzniesiono z czerwonej cegły, na kamiennym fundamencie w stylu neogotyckim. W skład zabudowań szkolnych wchodzą także sala gimnastyczna i WC.

W drugiej połowie lat 20. XX wieku do obiektu przeniesiono Gimnazjum im. Fryderyka Wilhelma, które powstało w 1817 roku. Po wojnie w Chojnie zaczęto organizować pierwszą szkołę polską, która swoją działalność 1 września 1945 roku rozpoczęła w zastępczym budynku przy ul. Mieszka I. Niespełna rok później, 15 marca 1946 roku szkoła została przeniesiona do budynku przy ul. Szkolnej 15.

Obiekt jest trzykondygnacyjny, podpiwniczony. Całość zwieńczona jest czterospadowym dachem. W centralnej części fasady odnajdziemy płytkie, prostokątne ryzality. Elewacja jest utworzona z czerwonej cegły.

Wnętrze budynku jest podzielone korytarzem na dwa trakty pomieszczeń. Na drugim piętrze umieszczona jest w środkowej części aula. Drzwi prowadzące do auli zdobione są półkolistym zakończeniem. Dawniej ściany auli były ozdobione malowidłem z 1940 roku, przedstawiającym dzieci bawiące się dookoła drzewa. Wewnątrz zachowała się oryginalna stolarka drzwiowa i klatki schodowe z ok. 1880 roku.

Sala gimnastyczna została zaprojektowana na rzucie prostokąta. Do sali przylegają pomieszczenia pomocnicze. Całość nakryta jest dwuspadowym dachem, budynek nie jest podpiwniczony. W północno-wschodniej ścianie znajduje się sześć okien.

Obiekt jest dwutraktowy, podzielony ścianą działową. Do budynku prowadzą dwa wejścia. Całość pokryta jest dwuspadowym dachem. Zespół budynków przy ul. Szkolnej został wpisany na wojewódzką listę zabytków w marcu 2014 roku.  

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!