• Adres: Stolec 5, 72-003 Stolec

Inne

  • Położenie:

    Pałac w Stolcu zlokalizowany jest w głębi miejscowości, nad Jeziorem Stolsko, tuż przy granicy państwowej, ok. 26 km na północny zachód od centrum Szczecina i ok. 13 km na północ od Dobrej. Nieopodal zatrzymuje się autobus szczecińskiej komunikacji miejskiej linii nr 122 i 123. Przez  wieś przebiega czerwony rowerowy Szlak Puszcza Wkrzańska. 

Pałac w Stolcu położony tuż przy samej granicy z Republiką Federalną Niemiec, nieopodal granicznego jeziora i jest jednym z piękniejszych tego typu miejsc w powiecie polickim. Został on zbudowany w latach 1721-1727 w stylu klasycyzującego baroku. Do rezydencji od wejścia głównego prowadzi dostojna aleja kasztanowcowa. Na teren kompleksu pałacowego wchodzi się przez bogato zdobioną, neobarokową, monumentalną kutą bramę, osadzoną w dwóch betonowych filarach, na których po obu stronach spoczywają rzeźbione jelenie. Skrzydła bramy zdobione są motywami roślinnymi oraz inicjałami ostatniego właściciela z rodu von Ramin. Prowadząca do obiektu aleja kończy się przy podjeździe do pałacu ozdobnym trawnikiem o owalnym kształcie. W tej części znajduje się także dziedziniec. Po stronie zachodniej pałacu rozciąga się aleja lipowa, a za nią lasy, łąki i jezioro, które są składową naturalistycznego parku z XIX wieku. Do miejsca tego prowadzą z pałacowego tarasu ozdobne schody. Fundatorem całości założenia pałacowo-parkowego byli przedstawiciele zamożnego rodu von Ramin. Wybudowany na planie prostokąta, murowany budynek składa się z dwóch kondygnacji i pokryty jest dachem mansardowym. Do obiektu prowadzą reprezentacyjne schody, a przy wejściu stoją cztery kolumny podpierające znajdujący się powyżej balkon. W centralnej części fasady znajduje się trójkątny fronton z tympanonem wypełnionym namalowanym herbem von Raminów. Ciekawostką jest to, że przez grunty majątku po II wojnie światowej została wytyczona granica państwowa, co symbolizują do tej pory słupki graniczne przy podjeździe. W roku 1945 pałac wszedł w posiadanie Wojsk Ochrony Pogranicza, następnie stacjonowała tu Straż Graniczna. W latach 70-tych ubiegłego wieku obiekt poddano gruntownemu remontowi. Po opuszczeniu pałacu przez pograniczników na początku XXI wieku pałac był w rękach Skarbu Państwa, pod opieką Starosty polickiego. 

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!