Inne

  • Położenie:

    Kościół pw. MB Częstochowskiej w Karścinie położony jest w okolicy zespołu parkowo-pałacowego. Wieś leży przy drodze w kierunku północno-zachodnim, w odległości 7 km od Karlina.
     

Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Karścinie jest świątynią rzymskokatolicką, filialną, należącą do parafii pw. Św. Piotra i Pawła w Robuniu. Kościół pochodzi z I poł. XVI w. Wygląd dzisiejszego kościoła jest wynikiem kilku remontów i przebudów. Ze względu na zły stan techniczny obiektu, na początku XIX w. miała miejsce największa jego przebudowa. W 1830 r. w wyniku prac remontowych kościół został właściwie całkowicie przebudowany, zachowano jednak jego formę. Wówczas bez zmian ostała się także drewniana wieża kościoła. Nowopowstały kościół uzyskał styl bliski neoromantycznemu z elementami eklektyzmu. Wybudowano go z kamieni polnych. Kościół jest budowlą orientowaną, założona na planie prostokąta, jednonawową bez wyodrębnionego prezbiterium. W 1866 r. zdecydowano się rozebrać starą wieżę i wybudować nową. Tak więc od zachodniej strony kościoła widnieje murowana wieża z cegły palonej, trzykondygnacyjna, zwieńczona hełmem wielobocznym w kształcie ostrosłupa. Dach wieży pokryty jest łupkiem. Świątynię wieńczy dach dwuspadowy, pokryty dachówką. Portal kościoła jest ostrołukowy, profilowany, okna zakończone ostrołukowo. Strop wykonany z drewna, płaski. Empora prosta, wykonana z drewna, wsparta na czterech słupach, z nieczynnymi organami. Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na: ołtarz główny wykonany w stylu barokowym, pochodzący z końca XVII w., neobarokową ambonę z przełomu XVII/XVIII w., chrzcielnicę z XVI w., osiem drewnianych rzeźb znalezionych na strychu świątyni, przedstawiających postacie świętych, epitafium pamięci Zofii Charlotte von Manteuffel, trzy pokrycia na ołtarz oraz ambonę i chrzcielnicę ufundowane przez żonę patrona kościoła von Gaudecker’a w 1886 r. Kościół jest pięknie położony. Zbudowano go bowiem przy drodze prowadzącej do dworku. Wokół świątyni posadzono lipy i kasztanowce. Za kościołem utworzono duży staw. Ówczesny teren przykościelny był bardzo malowniczym miejscem. Obecnie kościół znajduje się w otoczeniu drzew. Grab pospolity przy bramie do kościoła jest pomnikiem przyrody.  Przy wejściu jest drewniany krzyż misyjny oraz figurka Matki Bożej ustawiona na murowanym cokole. Za kościołem znajduje się nieużytkowany obecnie cmentarz. Dzięki staraniom Gminy Karlino w kościele niedawno wykonano remont. Całość utrzymana jest w dobrym stanie, uporządkowana i zagospodarowana. Plac przykościelny ogrodzony jest płotem.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!