• Adres: Otanów

Tchórzyno to rezerwat florystyczny o powierzchni ponad 37 ha, utworzony w 1965 roku. Obecnie w całości leży na terenie Pojezierza Myśliborskiego - obszaru chronionego programem Natura 2000.

Rezerwat Tchórzyno ma służyć ochronie torfowisk nakredowych, znajdujących się na południowo wschodnim brzegu jeziora Tchórzyno, które zajmuje większość obszaru rezerwatu (ponad 29ha).
Miłośnicy przyrody mogą podziwiać tutaj należące do roślin storczykowatych: kukułkę szerokolistną i krwistą objęte częściową ochroną gatunkową oraz ściśle chronione storczyki kukawki, kruszczyki błotne, lipienniki loesela czy też centurię nadbrzeżną.
Jeśli zaś chodzi o lokalną faunę to można tu napotkać wiele gatunków płazów takich jak ropucha szara czy żaba jeziorowa i jeszcze więcej ptaków m.in. pliszkę siwą oraz ściśle chronionione płochacze pokrzywnica, zaganiacze zwyczajne, łozówki, pierwiosnki czy dzięcioły czarne.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!