Inne

  • Dla dzieci
  • Położenie:

    Muzeum rozlokowane jest w różnych punktach miasta. W centrum, na przestrzeni 500 metrów można obejrzeć: pawilon i wystawę plenerową Dzieje Oręża Polskiego oraz Kamienicę Kupiecką, które znajdują się przy ul. Emilii Gierczak, a także Dział Historii Miasta mieszczący się na ulicy Armii Krajowej w pobliżu bazyliki. Półtora kilometra dalej, w dzielnicy zachodniej, bliżej portu rybackiego, znajduje się Skansen Morski - jest to ul. Bałtycka 31.

    Centrum jest strefą płatnego parkowania i siecią uliczek jednokierunkowych. Dojazd do interesującej nas części ul. E. Gierczak możliwy jest tylko od strony rzeki Parsęty ulicą Rzeczną. Samoloty, czołgi i lufy armat widać zza płotu po minięciu skrzyżowania z ul. G. Narutowicza. Ulica Rzeczna pozornie ma dużą liczbę miejsc parkingowych, jednak w sezonie ich nie wystarcza. Do Skansenu Morskiego wjeżdża się z ulicy Solnej w ul. Bałtycką. Teren wokół skansenu jest jeszcze nieutwardzony. Ostatnie sto metrów drogi dojazdowej prowadzi drogą gruntową. Jadąc ul. Solną, za Kanałem Drzewnym widać potężne szare kadłuby okrętów wystawione na ląd, co czyni lokalizację Skansenu bardzo prostą.

Nazwa "Muzeum Oręża Polskiego", choć kryje w sobie zapowiedź wspaniałych zbiorów militarnych i już z tego powodu zachęca do odwiedzin, to nie oddaje całej prawdy o tej placówce. Ma ona do zaoferowania o wiele więcej, bowiem w czterech oddziałach położonych w różnych częściach Kołobrzegu, oprócz militariów, zgromadzone są m.in. znaleziska archeologiczne świadczące o imponującej, ponadtysiącletniej historii miasta. 

Swoją działalność muzeum rozpoczęło 1963 roku jako muzeum wojskowe. Dzisiaj jednak charakter placówki można określić jako: wojskową, historyczną, miejską i morską.  

Obecnie jest to muzeum wielodziałowe, którego najważniejszym elementem jest wystawa "barwa i broń", czyli uzbrojenie, wyposażenie i mundury polskich wojsk od czasów średniowiecza do XX wieku. Eksponaty zgromadzone są w pawilonie oraz na wystawie plenerowej. Zwiedzający mogą zobaczyć eksponaty znane im ze szkoły, książek i filmów, ale także uzyskać ciekawe informacje, na przykład dotyczące jedynego na świecie płaskiego pocisku do sekretnej haubicy Suwałowa. Inną atrakcją jest oryginalny egzemplarz maszyny szyfrującej "Enigma". Pod dachem tego samego pawilonu eksponowany jest między innymi wrak niemieckiego samolotu Focke-Wulf 190. Ciekawostką jest karabin przeciwpancerny UR. W Muzeum znajduje się zaaranżowana wystawa poświęcona Bitwie o Kołobrzeg z marca 1945, z wielkoformatową panoramą na płótnie. Na zewnątrz znajdują się armaty, działa samobieżne, samoloty i czołgi. Balistyczna rakieta SCUD, samoloty MiG-19 i Iryda, to przykłady współczesnej techniki wojskowej, które można obejrzeć w muzeum.

W skład muzeum, poza oddziałem dzieje oręża polskiego, wchodzą następujące oddziały: kołobrzeski skansen morski, kamienica kupiecka oraz historii miasta.

Muzeum należy do najchętniej odwiedzanych w Polsce, rocznie przychodzi tu około 130 tysięcy gości. 

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!