Inne

  • Położenie:

    Aby trafić do tego położonego na wschód od Chojny miasta powinniśmy wybrać E65. Przed rozjazdem na S3, musimy zjechać na drogę wojewódzką nr 122. Przed Baniami skręcamy w lewo, w drogę wojewódzką nr 121. Tą drogą jedziemy aż do Rowu, tam zaś skręcamy w prawo w drogę krajową nr 26. Do Trzcińska Zdroju mamy ok. 8 km. Przy ul. Kościuszki 7 odnajdziemy zabytkowy dom mieszkalny, w którym dziś mieści się przedszkole.

W zachodniej części rynku odnajdziemy wybudowany w drugiej połowie XIX wieku dom mieszkalny. Obiekt został wzniesiony na miejscu dawnego, być może ryglowego budynku, na planie prostokąta o wymiarach 17,10 na 12,80 metrów, frontem jest zwrócony w stronę rynku. Parterowy dom mieszalny jest podpiwniczony. Dach domu jest wysoki i dwuspadowy, poddasze jest użytkowe.

Elewacja frontowa domu jest siedmioosiowa, bezstylowa. Do domu prowadzą dwa wejście – od strony oficyny i przejazdu bramnego. Budynek jest murowany, całość jest otynkowana. W piwnicy odnajdziemy ceramiczne sklepienie kolebkowe, które wskazują na pierwszą połowę XIX wieku – być może jest to pozostałość po wcześniejszym budynku. Nie zachowała się oryginalna stolarka okienna i drzwiowa. W 1985 roku do zabytkowego budynku dostawiono obiekt biurowy.

Niestety, nie ma dokumentacji wskazującej architekta obiektu, ani pierwszych właścicieli, ale zgodnie z przekazami ustnymi przed wybuchem drugiej wojny światowej w domu mieszkał lekarz. Obecnie w budynku mieści się przedszkole. Dom mieszkalny przy ul. Kościuszki 7 został wpisany na wojewódzką listę zabytków w lipcu 2010 roku.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!