• Adres: Rybacka 5, 72-020 Trzebież

Inne

  • Położenie:

    Zabytkowy dom szachulcowy w Trzebieży zlokalizowany jest w sąsiedztwie kościoła i plebani, nieopodal Centralnego Ośrodka Żeglarskiego i portu rybackiego, ok. 30 km na północ od centrum Szczecina i ok. 14 km od Polic.  W odległości ok. 500 metrów od zabytkowego domu zatrzymuje się autobus Linii Samorządowej kursujący pomiędzy Policami i Trzebieżą. Dodatkowo w sezonie letnim dojeżdża tutaj Linia Plażowa.

Zabytkowy dom przy ulicy Rybackiej 5 został wybudowany prawdopodobnie w II poł. XIX wieku.  Znajduje się on w ciągu zabudowań. Jest to obiekt wolnostojący, niepodpiwniczony, jednokondygnacyjny z poddaszem użytkowym. Wejście do niego usytuowane jest od podwórza, do budynku wchodzi się po schodach. Obiekt pokryty jest wysokim dachem mansardowym z wystawkami w części frontowej oraz tylnej. Przy północnym narożniku budynku znajduje się przybudówka z dachem pulpitowym. Całość obiektu jest otynkowana. W elewacji bocznej, tj. północno-zachodniej powyżej podmurówki znajduje się jedno okno, widoczna jest także drewniana konstrukcja szkieletowa ściany, którą można zauważyć także w wystawce w elewacji tylnej, tj. północno-wschodniej. W elewacji frontowej, od ulicy tkwi pięć okien, z czego dwa zasłonięte są stylowymi okiennicami. Z tej samej strony,  po obu stronach okna w wystawce tkwią lukarny, czyli okienka na dachu doświetlające poddasze.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!