Inne

  • Dla niepełnosprawnych
  • Położenie:

    Dawny Dom Zdrojowy, a obecny Międzynarodowy Dom Kultury znajduje się przy głównym deptaku w Międzyzdrojach, przy skrzyżowaniu ul. Bohaterów Warszawy z ul. Parkową. Tuż obok znajduje się Promenada Gwiazd. Budynek jest oddalony o 200 m od Molo.

To budynek w stylu klasycystycznym. Został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku.

W 1858 roku belgijski kupiec Lejeune nabył teren na wydmach, gdzie w 1860 roku wybudował okazałą willę. Jest to budynek dwukondygnacyjny, z bogato zdobioną elewacją. Szczególnie warta uwagi jest elewacja frontowa z umieszczonym na środku ryzalitem. W pierwszej kondygnacji ryzalitu znajduje się pięć kolumn, nad którymi znajduje się napis: Międzynarodowy Dom Kultury. W drugiej kondygnacji znajdują się bogato zdobione otwory okienne. Do budowy willi użyto materiałów budowlanych najwyższej jakości. Dookoła willi założono park. W 1979 roku gmina wykupiła ten teren wraz z budynkami. Wówczas w willi powstał Dom Zdrojowy. W budynku mieściły się pokoje dla letników, a także czytelnia, sala muzyczna i sala baletowa. Życie towarzyskie kurortu, jakim były Międzyzdroje, skupiało się w Domu Zdrojowym. Uczestników spotkań przy dźwiękach orkiestry zdrojowej obowiązywały stroje wieczorowe. Panie występowały w jasnych strojach bez kapeluszy, natomiast panowie prezentowali się w ciemnych garniturach i białych rękawiczkach. Po II wojnie światowej Dom Zdrojowy przekształcono w Dom Kultury. W 2000 roku obiekt przeszedł modernizację, wtedy jego nazwę zmieniono na Międzynarodowy Dom Kultury. Instytucja organizuje wiele imprez m.in. koncerty, wystawy, wieczory poezji, spotkania artystyczne, działalność animacyjną dla dzieci i młodzieży oraz imprezy sportowe. Atrakcyjne wnętrza dawnego Domu Zdrojowego można wynająć. W budynku mieści się także Gabinet Figur Woskowych, kino i planetarium. Na budynku znajdują się trzy tablice pamiątkowe, dwie z nich związane są z odbywającym się w Międzyzdrojach Festiwalem Gwiazd, a trzecia tablica poświęcona jest współtwórcy Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej prof. Janowi Szyrockiemu.

Budynek posiada udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, są to: winda oraz toalety.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!