Inne

  • Położenie:

    Willa usytuowana jest w dzielnicy nadmorskiej Świnoujścia. Budynek znajduje się w kwartale ulic: Nowowiejskiego, Słowackiego, Kasprowicza i E. Gierczak, przy skrzyżowaniu ulicy Kasprowicza z ulicą E. Gierczak. Willa jest oddalona o 130 m od promenady i 400 m od morza. Obecnie mieści się tam Dom Wczasowy "Posejdon".

Budynek powstał prawdopodobnie na przełomie XIX i XX wieku. Wille i pensjonaty, które powstały w tym czasie zazwyczaj posiadały duży ogród. Prezentowały styl secesyjny i eklektyczny. Posiadały ceramiczne dachy. Wyróżniał je bardzo bogaty detal architektoniczny. Miały werandy, wykusze i lukarny o różnorodnych formach. Nie jest znana konkretna data budowy pensjonatu, ale cechy, które prezentuje budynek wskazują, że został wybudowany właśnie w tym okresie. Potwierdzają to także plany miasta z roku 1903 roku ukazujące zarys budynku, który wcześniej nie znajdował się na mapach.

Budynek powstał na planie litery „L”. Jest to budynek dwukondygnacyjny, podpiwniczony, z użytkowym poddaszem. Posiada dach mansardowy z lukarnami oraz wystawkami ryzalitów. Na narożniku ryzalit w formie wieżyczki zwieńczony smukłym czterobocznym hełmem. W górnej kondygnacji rozciągnięty na całej długości balkon – galeria. Okna wsparte na profilowanych gzymsach parapetowych. Gdzieniegdzie pod oknami ozdobne płyciny. Budynek bogaty w detale architektoniczne. Zachowany w bardzo dobrym stanie, wymaga jedynie wymalowania elewacji. Ciekawa forma i liczne zdobienia wyróżniają budynek na tle pozostałych pensjonatów w uzdrowiskowej części Świnoujścia. Spacerując promenadą warto poświęcić chwilę tej budowli. Obecnie w willi znajduje się pensjonat "Posejdon".  

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!