Inne

  • Położenie:

    Kościół rzymskokatolicki p.w. Matki Bożej Królowej Świata zlokalizowany jest nieopodal ronda w Dobrej, gdzie zbiegają się ulice Graniczna ze Szczecińską, ok. 14,5 km na północy zachód od centrum Szczecina. W okolicy znajduje się Urząd Gminy Dobra, Filia Urzędu Pocztowego oraz Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej. Nieopodal zlokalizowany jest przystanek komunikacji miejskiej dla linii nr 105, 108, 121, 122 i 123. Przy kościele znajduje się duży parking dla samochodów osobowych.

Początki kościoła p.w. Matki Bożej Królowej Świata w Dobrej sięgają połowy XIII wieku. Większą przebudowę świątynia przeszła dopiero w XVIII i XIX wieku; w okresie tym dobudowana została kruchta do zachodniego narożnika południowej ściany, a następnym krokiem była zmiana lokalizacji okien i powiększenie dotychczas istniejących. Dostawiono kolejną kruchtę, tym razem do zachodniego narożnika ściany północnej. Wewnątrz świątyni znajduje się XVIII wieczny bogato zdobiony barokowy ołtarz i ambona, a także wiele innych ciekawych elementów, jak np.: gipsowa figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem, obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy czy też obraz z wizerunkiem franciszkanina - bł. Rafała Chylińskiego, a pod nim Jego relikwie. Kościół funkcjonujący do czasów zakończenia II wojny światowej, jako świątynia protestancka, został poświęcony jako katolicki kościół filialny parafii w Wołczkowie w roku 1957, a jego patronką została Matka Boża Królowa Świata. 7 stycznia 1985 ks. bp. K. Majdański erygował przy świątyni nową parafię, która od roku 1988 jest pod opieką Ojców Franciszkanów zamieszkujących przykościelny klasztor. Natomiast 25 sierpnia 2012 roku decyzją ks. abp. A. Dzięgi parafia została podzielona; powstała nowa, osobna parafia z siedzibą w Buku. Dniem odpustu w Parafii Dobra jest 22 sierpnia – wspomnienie Matki Bożej Królowej.

 

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!