Pierwsza wzmianka na temat wsi pochodzi z 1334 roku, z rejestru księcia Ludwika. Od XIV wieku do połowy XVIII wieku właścicielami Zielina była rodzina von der Marwitzów. W latach 1765 – 1795 wieś należała do majora von Levetzowa. Pod koniec XVIII wieku właścicielem majątku został starosta powiatu chojeńskiego – Karl Christoph Gottlob von Knoebelsdorf, a w 1846 roku Zielin przeszedł w ręce rodu von Lüttichaów. Na początku XX wieku majątek należał do Carla Herrmanna, a później do dra Schmidta z Dortmundu.
Na zachód od średniowiecznego kościoła w Zielinie znajdziemy barokowy pałac wzniesiony w 1720 roku. Obiekt o powierzchni 800 m kw został wybudowany na piwnicach dawnego dworu z XVII wieku. Budynek jest dwukondygnacyjny, z symetryczną, dziewięcioosiową elewacją frontową, wysuniętym ryzalitem i dachem kopertowym. Obiekt pierwotnie został wybudowany w stylu barokowym, w 1907 roku pałac został przebudowany. Po remoncie budowla została pozbawiona cech charakterystycznych dla stylu.
W latach 20. XX wieku majątek był w rękach hrabiego Gerda Fincka von Finckensteina, który przekazał go państwu. Wówczas w budynku utworzono szkołę rolniczą dla dziewcząt. Obecnie w pałacu funkcjonuje Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II.
Budynek otoczony jest XVIII-wiecznym ogrodem krajoznawczym o powierzchni 19 ha. W skład bogatego drzewostanu wchodzą m.in.: żywotnik wschodni, kasztanowiec, lipa, klon i wejmutek. Pałac został wpisany na listę zabytków w grudniu 1965 roku.