• Adres: Kapitańska, 76-034 Chłopy

Inne

  • Położenie:

    Chłopy to niewielka wieś w gminie Mielno, w powiecie koszalińskim w województwie zachodniopomorskim. Od stolicy gminy Mielna oddalone jest o 7 km, natomiast do siedziby powiatu Koszalina jest stąd 16 km, a do stolicy województwa Szczecina 167 km. Miejscowość położona jest nad brzegiem Morza Bałtyckiego, w pobliżu drogi krajowej nr 11 Koszalin – Kołobrzeg. Zabytkowe chaty rybackie znajdują się w centrum wsi.

    W Chłopach znajduje się przystanek końcowy autobusów PKS, stanowiący swojego rodzaju centralny punkt miejscowości. Autobusy kursują do Kołobrzegu (latem przez Gąski – latarnię), Koszalina (niektóre przez Mielno lub Sarbinowo), do Gąsek (przez Sarbinowo); latem również do Poznania. Widoczna z przystanku jest droga prowadząca do Sarbinowa.

Największą atrakcją turystyczną wsi jest jej zabytkowa zabudowa. Jest jedyną zachowaną wsią tego typu w Polsce. Wieś znalazła się w rejestrze zabytków, głównie ze względu na zachowany układ urbanistyczny. W konsekwencji zabroniono budowania kilkupiętrowych domów i dzięki temu jest to jedna z najładniejszych miejscowości letniskowych na Wybrzeżu. Leży tuż przy wysoko utrwalonych wydmach. Najstarsze zabudowania wiejskie pochodzą z XIX w. i są to stare chaty rybackie o typowej szachulcowej konstrukcji. Charakteryzują się one białymi elewacjami poprzecinanymi drewnianymi belkami pomalowanymi zazwyczaj na ciemne kolory. Co ciekawe część z chat posiada ozdoby w postaci ludowych malowideł. Zwiedzanie obiektów możliwe jest w sezonie (od czerwca do września) codziennie oprócz poniedziałków.

Powiązane trasy

Ikona

Velo Baltica

235 km
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!