• Adres: Wały Chrobrego, 71-506 Szczecin

Inne

  • Położenie:

    Pomnik jest częścią zabytkowego szczecińskiego kompleksu Wały Chrobrego. Znajduje się w dolnej strefie konstrukcji, przy Nabrzeżu Wieleckim w sąsiedztwie fontanny i rzeźby Wyszaka. W pobliżu zatrzymuje się tramwaj linii nr 6 (przystanek Wały Chrobrego). Płatne miejsca parkingowe znajdują się przy Akademii Morskiej, Muzeum Narodowym i Urzędzie Wojewódzkim.

Jan z Kolna to barwna postać, wokół której powstało wiele legend. Jedna z nich głosi, że dotarł do Ameryki przed Kolumbem, jako wysłannik duńskiego króla Christiana I Oldenburga. Podobno wylądował na półwyspie Labrador, a także poszukiwał skarbów w okolicach dzisiejszego Bostonu, lecz niestety brak na to dowodów. Nie do końca jest też pewne czy żeglarz w ogóle istniał i czy pochodził z Polski. Wielu historyków uważa jednak, że istnienie postaci jest faktem niepodważalnym. Rzeźba poświęcona morskiemu żeglarzowi postawiona została w 1976 roku. Zaprojektował i wykonał ją Stanisław Lewiński. Rzeźba ma 230 cm wysokości. Materiał użyty do jej stworzenia to sztuczny kamień.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!