Inne

  • Położenie:

    Budynki parafii znajdują się na rogu ul. Chrobrego i Krzywoustego, na wzniesieniu przy Kolegiacie NMP. Dojechać można autobusem MZK wysiadając na przystanku Kazimierza Wielkiego-Ratusz.

Trzy zabytkowe kamienice są pozostałością po wielu budynkach okalających dawny cmentarz przy kościele Mariackim. Kamienica narożna zbudowana została na przełomie XIV i XV wieku na planie prostokąta i zakończona jest dwuspadowym dachem. Udekorowana jest blendami wokół okien, ryglowymi szczytami i ostrołukowym północnym portalem. Kamienica środkowa pochodzi z okresu późnogotycko-renesansowego. Jest ona najokazalsza, bogato udekorowana, ma cztery, podpiwniczone poziomy. Fasady poziomo podzielone są działowymi gzymsami. Portal główny znajduje się od północy, po przeciwnej stronie jest piętrowy wykusz z osobnym zadaszeniem. Kamienica ryglowa to XIX-wieczna zachodnia część okryta dachem pulpitowym.

W latach 1939-1944 w kamienicach swoją siedzibę miało muzeum, obecnie mieści się w nich plebania Kolegiaty NMP Królowej Świata. Zwiedzić je po uprzednim kontakcie w biurem parafialnym.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!