• Adres: Plac Lotników 5, 70-414 Szczecin

Inne

  • Położenie:

    Pomnik Bartolomeo Colleoniego znajduje się w centrum miasta, na Placu Lotników. Dojechać do niego można od ulicy Jagiellońskiej, Mazurskiej, Kaszubskiej i Małopolskiej oraz aleją Jana Pawła II od strony Placu Grunwaldzkiego. Dla niezmotoryzowanych najlepszą formą dotarcia na miejsce, jest skorzystanie z tramwajów nr 3, 8, 10  i podjechanie nimi na Plac Żołnierza Polskiego.

Bartolomeo Colleoni był słynnym weneckim dowódcą najemnych wojsk. Jego pomnik, stojący na pl. Lotników, jest wierną kopią renesansowego oryginału. Przez długie lata znajdował się w Warszawie, w 2002 r. wrócił do Szczecina.

Pomnik przedstawia słynnego weneckiego kondotiera (dowódcę oddziałów najemnych wojsk, który na swój koszt formował wojsko). Jest on jedną z najbardziej okazałych kopii najsłynniejszych dzieł renesansowych. Oryginał wykonał Andrea del Verrocchio. Kopia została utworzona na potrzeby szczecińskiego Muzeum Miejskiego w 1913 roku. Pomnik po wojnie podarowany został Warszawie, w ramach wsparcia zniszczonej stolicy. Zajął on tam miejsce na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych. Do Szczecina wrócił dopiero w 2002 roku. W 2009 roku został poddany renowacji, po której odzyskał oręż, trzymany w prawej ręce. 

Audio

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!