• Adres: 76-150 Słowino

Inne

  • Położenie:

    Ściana edukacyjna "Dawne konstrukcje – nowe marzenia" znajduje się w środkowej części miejscowości. Żeby ją zobaczyć należy z drogi nr 37 - prowadzącej w kierunku Darłowa – za kościołem skręcić w lewo, w drogę wiodącą do Słowinka. Po przejechaniu ok. 50 m, obiekt znajduje po prawej stronie.

Ściana edukacyjna "Dawne konstrukcje - nowe marzenia" w Słowinie to wierna rekonstrukcja fragmentu ściany ryglowej typowej dla szachulcowej zabudowy. Z tego typu domostw składała się dawniej cała wieś. Celem tej prezentacji jest ukazanie lokalnych budowlanych tradycji, właściwej rekonstrukcji historycznej obiektów zabytkowych, a jednocześnie zachęcenie mieszkańców i inwestorów do korzystania z tego dawnego sposobu wznoszenia budynków, czy też do modernizacji budynków już istniejących. Przy ścianie ustawiono tablicę, na której dokładnie opisano ryglową zabudowę Słowina oraz metodę wykonywania tego typu domostw. Obiekt ten powstał w 2006 r. jako efekt przeprowadzonych warsztatów konserwatorsko-budowlanych zorganizowanych przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie we współpracy z Gminą Darłowo i Szkołą Podstawowa w Słowinie. Uczestnicy warsztatów wspólnie ustawili tą ścianę ryglową pod nadzorem cieśli, postępując zgodnie z dawną tradycją budowy tego typu obiektów.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!