• Adres: Ordona, 78-400 Szczecinek

Park miejski pochodzi z  końca XIX i początków XX w. i rozciąga się wzdłuż północnego brzegu jeziora Trzesiecko, ulicami Trzesiecką, Kościuszki, Jasną, Ordona, Mickiewicza, Piłsudskiego i Szczecińską w Szczecinku. Jego historia sięga 1893 r. kiedy to na planie miasta uwidocznione zostały wczesne założenia parkowe na terenach powstałych po obniżeniu wód jeziora Trzesiecko. Na początku były to niewielkie fragmenty zielone w okolicy ulicy Ordona i z Zamku Książąt Pomorskich, wzorowane na parkach angielskich ze znacznym udziałem rodzimych gatunków drzew i krzewów. W okresie międzywojennym park przechodzi swój renesans m.in. poprzez utworzenie ogrodu różanego oraz muszli koncertowej. Do najciekawszych dendrologicznych ekspozycji należą: brzoza papierowa, dęby szypułkowe, dereń świdwa, jarząb szwedzki oraz kasztanowce zwyczajne i czerwone. Na terenie parku znajdują się drzewa, będące pomnikami przyrody: wiąz szypułkowy i lipa drobnolistna, rosnące przy przedszkolu im. K. Makuszyńskiego, trzy cisy pospolite, rosnące w pobliżu Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Elżbiety oraz topola czarna, którą można zobaczyć w lesie komunalnym na wysokości ul. Pułaskiego. Na terenie parku w ostatnich latach powstało wiele siłowni napowietrznych, fontann i innych ciekawych ekspozycji. Przez park prowadzą również szlaki np. pieszy i rowerowy wokół jeziora Trzesiecko.

Park miejski w roku 2013 otrzymał nagrodę Bronisława Komorowskiego za najciekawsze zagospodarowanie przestrzeni zielonej w mieście. Prezydent w związku z wyróżnieniem zaszczycił Szczecinek swoją obecnością, na cześć tego wydarzenia w parku nieopodal Zamku Książąt Pomorskich umieszczono głaz z pamiątkową tablicą.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!