Przelewicki pałac został wzniesiony według projektu nieznanego architekta w 1800 roku. Inicjatorem budowy był August Heinrich Borgstede. Dzięki staraniom właściciela ówczesna rezydencja uchodziła za najpiękniejszą wiejską siedzibę na Pomorzu. W 1821 roku przelewickie dobra kupił dla przyjaciółki Marii Augusty Arndt bratanek króla Fryderyka II Wielkiego, książę August Pruski. Maria mieszkała w pałacu do śmierci w 1834 roku. W 1876 roku dobra nabył Caspar Lachman. W 1922 roku Przelewice stały się własnością Conrada von Borsinga, który przeorganizował pałacowy park w ogród dendrologiczny. Von Borsing osobiście doglądał majątku do 1945 roku. W późniejszym czasie pałac przejęły Państwowe Gospodarstwa Rolne, pod których zarządem, nieremontowany stopniowo niszczał. W 1971 roku nie nadawał się już do użytkowania, w związku z czym został opuszczony. W 1994 roku przejął go Urząd Gminy w Przelewicach. W latach 2004-2006 został objęty generalnym remontem, dzięki któremu pałac odzyskał dawny blask. Obecnie mieszczą się w nim sale wystawowe oraz centrum konferencyjne.

Budynek pałacu powstał na planie wydłużonego prostokąta. Jest dwukondygnacyjną, podpiwniczoną budowlą, nakrytą dachem naczółkowym, zaprojektowaną w duchu klasycyzmu berlińskiego. Jednolitą elewację przecina kordonowy gzyms oraz ryzalit. Okna, dłuższe na parterze, ozdobione zostały nadokiennymi gzymsami opartymi na kroksztynach. Prostokątne wejście zostało cofnięte względem frontu pałacu. Otaczają je boniowane pasy oraz dwie jońskie kolumny. Wejście wieńczy półkoliste okno oraz trójkątny tympanon z płaskorzeźbą, przedstawiającą dwie półleżące kobiety, trzymające w rękach wypełnione owocami rogi obfitości. W płycinie nad drzwiami architekt umieścił relief z postacią bogini ziemi Ceres z sierpem i wiązką kłosów oraz pasterza i barana.

Wnętrze pałacu zostało zaprojektowane w układzie dwutraktowym. Na uwagę zasługują: kolisty hol z podpartą ośmioma jońskimi kolumnami antresolą oraz sala balowa o zaokrąglonych narożach. Wnętrze pałacu rozplanowano w układzie dwutraktowym, z kolistym holem na osi wejścia w fasadzie i salą balową z zaokrąglonymi narożami na osi wejścia w elewacji ogrodowej. We wnętrzu holu ustawiono osiem drewnianych kolumn w porządku jońskim, wspierających antresolę ujętą balustradą wypełnioną tralkami. W ścianach, pokrytych pierwotnie polichromiami, umieszczono cztery półkoliście zakończone nisze, w których ustawione były zapewne rzeźby antyczne.

Pałac jest częścią Ogrodu Dendrologicznego i aby móc go zwiedzić należy wykupić stosowne bilety wstępu (takie jak do ogrodu).

Wokół pałacu znajdują się zespół zabudowy folwarcznej.

 

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!