Kamienice przy Rynku Staromiejskim wraz z Odwachem stanowią dzisiaj, obok Ratusza i Kolegiaty Mariackiej, symbol Stargardu, najczęściej fotografowany i pokazywany w kontekście architektury miasta.
Kamienica nr 3 pochodzi z XV wieku i na początku stanowiła siedzibę wagi miejskiej. Pierwotnie położona była w jednej linii z Ratuszem. Po pożarze w 1635 r. została odbudowana, a jej fasadę przesunięto w głąb rynku. Znajdują się w niej głębokie piwnice o kolebkowych sklepieniach, oparte na prostokątnych filarach. Jej kolejne cztery kondygnacje to obecnie sale wystawowe i pomieszczenia administracyjne muzeum oraz strych. Na początku XX wieku szczyt kamienicy wzbogacony został o neobarokowy kształt. Podczas II wojny światowej budynek został niemal całkiem zniszczony, ocalała jedynie ściana parteru. Od lat 60. trwała jego rekonstrukcja z zachowaniem pierwotnej formy.
Kamienica nr 4 od początku swojego istnienia, czyli 1635 r. stanowi nieodłączną część sąsiedniej, starszej kamienicy. Została wybudowana na terenie dawnego cmentarza przy Kolegiacie Mariackiej. Jest to czteropoziomowy, barokizujący budynek, częściowo podpiwniczony. Pierwotna fasada została przebudowana w latach 1928-1930. Neobarokowy szczyt nawiązuje formą do XVII-wiecznych rozwiązań. Po zniszczeniach w czasie II wojny światowej budynek został odbudowany.
Obecnie w kamienicach znajdują się pomieszczenia Muzeum Archeologiczno-Historycznego, Centrum Informacji Turystycznej oraz pub Piwnica pod Galerią.