• Adres: Kościuszki 1, 74-510 Trzcińsko

Inne

  • Położenie:

    Aby trafić do tego położonego na wschód od Chojny miasta powinniśmy wybrać E65. Przed rozjazdem na S3, musimy zjechać na drogę wojewódzką nr 122. Przed Baniami skręcamy w lewo, w drogę wojewódzką nr 121. Tą drogą jedziemy aż do Rowu, tam zaś skręcamy w prawo w drogę krajową nr 26. Do Trzcińska Zdroju mamy ok. 8 km. Przy zbiegu ulic Kościuszki i Chojnickiej odnajdziemy XIX wieczną, zabytkową kamieniczkę.

Budynek przy ul. Kościuszki 1 i Chojnickiej 2 jest jednym z najokazalszych obiektów przy rynku w Trzcińsku-Zdroju. Kamieniczka została wzniesiona pod koniec XIX wieku. Budynek jest w całości murowany, zaprojektowano go na planie prostokąta o wymiarach 14,97 na 11 metrów. Obiekt jest dwukondygnacyjny z użytkowym poddaszem. Elewacja frontowa jest trzyosiowa w dolnej części i pięcioosiowa na wysokości piętra z balkonem umieszczonym w centralnej części.

Niestety, nie zachowała się dokumentacja, która potwierdziłabym tożsamość pierwszych właścicieli, albo wskazałaby nazwisko architekta. Z całą pewnością w kamienicy mieszkali ludzie majętni, zgodnie z tradycją budynki przy głównym rynku były zajmowane przez najbogatszych mieszczan. Parter budynku prawdopodobnie od początku przeznaczony był na cele handlowe. PO drugiej wojnie światowej obiekt stał się własnością państwa, w 1993 roku kamienica została sprzedana, dziś to własność prywatna.

Charakterystyczna dla XIX-wiecznego budownictwa architektura jest utrzymana w stylu neoklasycystycznym. Nie zachował się jednak oryginalny układ pomieszczeń, nieczynne jest dawne wejście do sklepu. Nie zachowało się także oryginalne wyposażenie budynku. Prawdopodobnie w latach 60. XX wieku wymieniono pierwotną stolarkę okienną i drzwiową. W latach 90. XX wieku odnowiono elewację frontową i pokrycie dachowe. Powierzchnia użytkowa kamienicy to 345 metrów kwadratowych.

Obiekt został wpisany na wojewódzką listę zabytków w grudniu 2005 roku.  

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!