• Adres: Topolowa 20, 78-425 Biały Bór

Inne

  • Położenie:

    Cerkiew położona jest przy ul. Topolowej, można do niej dojechać od trasy 25 ul. Akacjową, a od trasy 20 ul. Topolową.

Biały Bór to jeden z najbardziej aktywnych ośrodków kultury ukraińskiej. Wyjątkowa i niespotykana pod względem architektonicznym grekokatolicka cerkiew projektu prof. J. Nowosielskiego rokrocznie przyciąga wielu znawców i miłośników sztuki, to miejsce odbywających się festiwali i przeglądów muzyki sakralnej z udziałem wybitnych i znanych chórów.

Cerkiew powstała w Białym Borze w latach 1992-97. W roku 1998 r. w prasie branżowej „Murator”, cerkiew została uznana za perłę polskiej nowoczesnej architektury sakralnej, a w 2006 r., w czasie wystawy „Ikony polskiej architektury” w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej, przez jury zaliczona do 20 najważniejszych budynków III RP.

Budynek cerkwi nawiązuje swoją architekturą do bazylik starochrześcijańskich. Zastosowano w niej małe okna i prosty blok fasady z wieżyczkami i podwójnie półkolistym przyczółkiem. We wnętrzu mamy trójwymiarowy schemat bazyliki, składający się z części centralnej, obniżonej zwieńczonej kopułą z wyobrażeniem Pantokratora, oraz z części bocznych oddzielonych czarnymi kolumnami. Ikonostas jest minimalistyczny, zredukowany do trzech ikon przedstawiających ukrzyżowanie, obraz Chrystusa i Maryi.

 

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!