• Adres: 2 Lutego 20, 74-510 Trzcińsko

Kamienica przy ul. 2 Lutego 20 została najprawdopodobniej wzniesiona na początku XX wieku – dokłada data budowa nie jest znana, czas powstania został zaś określony na podstawie cech architektonicznych budynku. Nie istnieje także dokumentacja, która wskazałaby nazwisko architekta.

Trzykondygnacyjny budynek został zaprojektowany na planie prostokąta o wymiarach 15,2 na 12,34 metrów. Obiekt zwieńczony jest łamanym dachem. Od frontu odnajdziemy także pseudoryzalit z dachem pulpitowym i dwiema lukranami z dachami naczółkowymi. Budynek jest całkowicie podpiwniczony, na górze zaś znajduje się mieszkalne, dwukondygnacyjny poddasze.

Ciekawe jest wyposażenie obiektu. W kamienicy zachowały się klasycyzujące sztukaterie, które przedstawiają motywy naturalistyczne. Na ścianach przedsionka odnajdziemy medaliony w obramowaniu a'la wieniec laurowy. W jednym z medalionów przedstawione jest popiersie młodej kobiety.

Od zakończenia drugiej wojny światowej kamienica należy do Skarbu Państwa. W Obiekcie utworzono przychodnię, w górnej partii budynku znajduje się część mieszkalna. Budynek jest ciekawym przykładem architektury miejskiej z początku XX wieku, wzbogaconej elementami rustykalnymi. Kamienica została wpisana na wojewódzką listę zabytków w grudniu 2009 roku.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!