Szkoła znajduje się w centralnej części starego miasta Trzcińska-Zdroju. Obiekt został wzniesiony na planie odwróconej Litery L. Budynek jest właściwie trzybryłowy – wschodnie i zachodnie skrzydło mają formę leżących prostopadłościanów, które są nakryte kopertowymi dachami, a jednokondygnacyjna przybudówka jest leżącymi prostopadłościanem z pulpitowym dachem. Na listę zabytków wciągnięte są tylko oryginalne budynki (bez wtórnej dobudówki).

Budynek szkoły został wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku, w miejscu, które od lat było związane z instytucjami szkolnymi. Niestety nie zachowały się żadne dokumenty, które pomogłyby wskazać dokładną datę powstania zabudowy oraz nazwisko architekta. Budowla została wzniesiona z cegły na fundamentach z kamienia polnego, trzykondygnacyjny budynek jest podpiwniczony. Wewnątrz szkoły w części pomieszczeń zachowały się drewniane podłogi, drewniane poręcze. Nie zachowała się stolarka okienna, wymieniono także część stolarki drzwiowej. Elewacja obiektu jest pięcioosiowa od strony wschodniej i dziesięcioosobowa od strony północnej i południowej. We frontowej części elewacji odnajdziemy ozdobne wstawki w formie tzw. wolego oka.

Po 1945 roku w budynek wciąż był wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem. Obecnie działa w nim szkoła podstawowa. Obiekt został wpisany na wojewódzką listę zabytków w lipcu 2010 roku.  

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!