• Adres: Rynek 3, 74-510 Trzcińsko

W centralnej części miasta, przy głównym rynku, na południe od kościoła odnajdziemy XIX-wieczny budynek poczty. Obiekt został zaprojektowany w 1885 roku, nieznana jest jednak data końca budowy, ani nazwisko architekta. Przypuszcza się, że obecny budynek poczty został wzniesiona na miejscu poprzedniego obiektu.

Budynek został zaprojektowany na planie litery L. Obiekt jest dwukondygnacyjny, oba skrzydła zwieńczone są dwuspadowym dachem. Elewacja frontowa jest siedmioosiowa, w centralnej części fasady umieszczony jest ryzalit. Piętra poczty oddzielone są gzymsem. Boczna elewacja jest dwuosiowa. Obiekt został wzniesiony z cegły ceramicznej, całość jest otynkowana. Dawniej w ryzalicie w centralnej części głównej fasady znajdował się napis „KEISERLICHES POSTANT”. 

Po zakończeniu II wojny światowej w budynku przy Rynku 3 umieszczono Urząd Poczty Polskiej oraz mieszkania.

Kubatura obiektu wynosi 2766 metrów sześciennych, całkowita powierzchnie użytkowa to 351 metrów kwadratowych. Obiekt został wpisany na wojewódzką listę zabytków w grudniu 1993 roku.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!