Dąb szypułkowy to gatunek bardzo popularny w Polsce, występujący na terytorium całego kraju. Osiąga imponujące rozmiary, gdyż może wzbić się na wysokość nawet 40 metrów. Ponadto największe okazy odznaczały się ponad 3 metrami w średnicy pnia. Dąb takie parametry osiąga podczas swojego długiego życia, ponieważ jako czołowy przedstawiciel drzew długowiecznych może przeżyć nawet 1000 lat. Warto zaznaczyć, wzwyż rośnie jedynie do 200 lat, następnie powiększa się już tylko w obwodzie pnia.
Egzemplarz rosnący w Wicimicach idealnie odzwierciedla powyższy opis. Ten okaz dębu odznacza się ponad 10 metrami w obwodzie korony, obwodzie pnia blisko 8 metrów oraz 26 metrami wysokości. Imponuje on także swoim wiekiem, który specjaliści szacują na 500 - 600 lat.
Dąb zachwyca nie tylko wielkością i wiekiem, lecz scenerią w jakiej się znajduje i dodatkowym aspektom, jak chociażby bluszcz, którym jest porośnięty prawie na całej wysokości pnia. Nadaje mu to oryginalnego wyglądu.
Drzewo zostało uznane za pomnik przyrody żywej w 2008 roku, na wniosek nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Wicimicach. Zgodnie z uchwałą, pomnikowi nadano imię Ireneusza Kucińskiego - miejscowego ekologa i działacza na rzecz ochrony przyrody.
Zgodnie z uchwałą zabrania się niszczenia, uszkadzania i przekształcania samego drzewa oraz gleby w jego obrębie. Zakazane jest także umieszczenie na nim reklam.
Dąb można podziwiać odwiedzając kościół pod wezwaniem św. Józefa z XVII wieku oraz pobliskie ruiny pałacu wraz z parkiem pałacowym po drugiej stronie miejscowości.
Szerszych informacji na temat drzewa, jego patrona i samego sąsiadującego kościoła można się dowiedzieć z tablicy informacyjnej zamieszczonej tuż obok.