Inne

  • Położenie:

    Kościół filialny pw. św. Faustyny Kowalskiej zlokalizowany jest w Starych Brynkach. Osada położona jest w odległości ok. 9 km na północny wschód od Gryfina.

W centralnej części wsi odnajdziemy kościół pw. Św. Faustyny w Starych Brynkach. Został wzniesiony pod koniec XIX wieku na miejscu poprzedniej świątyni. Obiekt został zbudowany w stylu neoromańskim, ale w budowli odnajdziemy także cechy charakterystyczne dla stylu gotyckiego. Kościół został wybudowany z granitowych ciosów, okna oraz portale są zakończone półkolistym obramieniem, a sklepienie absydy nie posiada żeber. Wieża kościoła została wzniesiona z czerwonej cegły.

Obiekt został nieznacznie uszkodzony podczas II wojny światowej, ale do ruiny doprowadziły go powojenne kradzieże. Najpierw wymontowano drewniane elementy, następnie kamienne. W efekcie tych działań świątynia była zniszczona w 70%. Rozebrano niemal w całości południową ścianę obiektu i część południową prezbiterium.

Dzięki staraniom ówczesnego sołtysa, księdza i mieszkańców podjęto prace przy odbudowie kościoła. Prace związane z restauracją obiektu były prowadzone od 1988 do 2007 roku. Odbudowa była podzielona na etapy z powodu braku płynności finansowej na ten cel. Ostatni element – nowy dach został ufundowany przez gminę Gryfino, która przeznaczyła na ten cel 80 tys. zł. 8 listopada 2007 r. wyremontowany obiekt został poświęcony przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp. Zygmunta Kamińskiego. Kościół otrzymał wezwanie św. s. Faustyny Kowalskiej. Świątynia wchodzi w skład parafii rzymskokatolickiej p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Radziszewie.

Na przykościelnym terenie znajdziemy dawną, ewangelicką nekropolię, której pochodzenie datowane jest na XIV wiek. Cmentarz został założony na terenie 0,314 ha. Niestety nie zachowały się żadne historyczne nagrobki. Zabytkowy jest mur, wybudowany przed XVII wiekiem, o długości 220 metrów i jedna brama pochodząca z tego samego okresu co mur. Z terenu nekropolii usunięto także cały starodrzew. Cmentarz został wpisany na wojewódzką listę zabytków w sierpniu 1989 roku.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!