• Adres: Szczecin

Pierwsza przeprawa mostowa w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się Most Długi powstała w 1283 roku. Zbudowano ją zastępując prom. Na przestrzeni wieków powstało kilka drewnianych konstrukcji. Według źródeł każda z nich była wyposażona w przepust dla statków. Ostatnia drewniana przeprawa została rozebrana w 1900 roku. Budowa nowego mostu trwała trzy lata.

Nowoczesna przeprawa została oddana do użytku 8 maja 1903 roku, nazwano ją Mostem Hanzy. Stalowa konstrukcja została zaprojektowana jako most zwodzony. W związku z tym uruchomiona w 1903 roku tramwajowa linia numer 1 na odcinku mostu nie była zelektryfikowana. Tramwaj pokonywał przeprawę siłą rozpędu. Ta niedogodność została usunięta dopiero w 1929 roku.

Wycofujące się wojska Wermachtu wysadziły most 20 kwietnia 1945 roku. Aby ułatwić mieszkańcom przedostanie się na drugi brzeg dwa lata później na zachowanych filarach zbudowano drewnianą kładkę. Dopiero w 1959 roku most został odbudowany według projektu Henryka Żółtawskiego. Nadano mu wówczas obecną nazwę – Most Długi. Odbudowując przeprawę zachowano możliwość podnoszenia przęsła. Zostało ono zaspawane dopiero w trakcie renowacji, która miała miejsce w 2000 roku.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!