Zamek z fosą Quilow
Między Anklam, Greifswaldem i wyspą Uznam, tuż obok Parku Krajobrazowego Rzeki Peenetal, znajduje się zamek na wodzie Quilow, który ma ponad 450 lat. Zbudowany w 1575 roku, jest jedną z nielicznych zachowanych rezydencji renesansowych na Pomorzu Zachodnim i jest uważany za zabytek o wartości narodowej. Po zjednoczeniu zamek na wodzie przez 30 lat funkcjonował jak wiele innych dworów w regionie: opuszczony, nieudane prace remontowe, niszczenie. Ale dom można było uratować i po szeroko zakrojonych pracach remontowych i konserwatorskich otworzył swoje podwoje dla zwiedzających w 2020 roku. Każdy, kto spodziewa się „klimatu właściciela” w stylu podobno starych dobrych czasów, musi być przygotowany na niespodziankę. Części zamku pokazują obok siebie i jeden nad drugim zastosowania i projekty z kilku stuleci, zgodnie z koncepcją „ochrony zabytków ze szkła”.
Stare rany i próby ich wyleczenia są wciąż widoczne. Niektóre projekty ścian, które warto zachować, wciąż czekają na odkrycie przez cierpliwe ręce konserwatorów. Sam zamek staje się eksponatem, a jednocześnie oferuje inspirujące przestrzenie dla warsztatów, sztuki i nie tylko.
Wystawa - Stała góra i dół:
Cztery siostry i śmierć, gejowski kapitan kawalerii, który w końcu odnajduje swój dom, i 27-letnia wdowa, która w pełni wykorzystuje 52 woły pociągowe i 4 chusteczki: jak zmieniła się posiadłość Quilow w ciągu czterech stuleci? Jak wyglądało życie na osiedlu? Jak to z podwładnymi? A kim lub czym są Kossaty?
Portrety i zdjęcia, kafelki i słoiki po kremach, spisy inwentarzowe i mapy katastralne, kazania pogrzebowe i osobiste wspomnienia opowiadają nam o przywilejach i miażdżących obowiązkach, sukcesach i porażkach minionych czasów. Kawałek po kawałku zwiedzającemu przedstawiany jest obraz powstania i upadku rządów i zarządzania dworskiego w jednej z niezliczonych małych pomorskich wsi dworskich.