Utworzone w 2006 r., jest jednym z największych w Polsce muzeów poświęconych technice. Mieści się w dawnej zajezdni tramwajowej. Prezentuje wystawy związane ze szczecińską komunikacją miejską i motoryzacją.

Muzeum Techniki i Komunikacji znajduje się w dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Niemierzyńskiej, która została wybudowana na początku XX wieku, dokładnie w 1907 roku. Budowa była podyktowana brakiem miejsca na zwiększającą się ilość wagonów. Pod inwestycję przeznaczono tereny, na których znajdowały się ogrody działkowe i cmentarz dzielnicowy.

Obiekt został zaprojektowany przez dwóch berlińskich architektów – Steinmetza i Griesbacha. Ciekawie prezentuje się dwuspadowy dach z przeszklonym frontem, w którym został umieszczony zegar. Zajezdnia jeszcze przed wybuchem II wojny światowej była dwa razy modernizowana – w 1912 roku i na przełomie 1929 i 1930 roku.

Zajezdnia Niemierzyn była pierwszą zajezdnią w Szczecinie, która rozpoczęła pracę po drugiej wojnie światowej, została otwarta jeszcze 1945 roku. Obiekt jest zajezdnią typu czołowego, wewnątrz znajduje się 16 torów.
Od 1945 roku Niemierzyn obsługiwała tylko linię tramwajową nr 3, pod koniec działalności doszły także linie nr 4, 11 oraz 12. Ostatni w historii wyjazd z tej zajezdni nastąpił 1 października 2004 roku – był to tramwaj linii nr 11.

W 2009 rozpoczęto modernizację zajezdni Niemierzyn, a jej wnętrza przeznaczono na Muzeum Techniki i Komunikacji. Rok później muzeum rozpoczęło swoją działalność. Dziś wewnątrz dawnej zajezdni odnajdziemy zabytkowe tramwaje, autobusy, samochody i motory. Wśród stałych ekspozycji znajdziemy m.in.: wystawy „Szczecińska motoryzacja w latach 1919-1944”, „ Polska motoryzacja - pojazdy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej”, „Jednoślady z PRL-u”, „Polskie prototypy” i „Pojazdy służb mundurowych”.


Zajezdnia Niemierzyn została wpisana na wojewódzką listę zabytków w listopadzie 2005 roku. 

Na terenie muzeum znajduje się winda dla osób niepełnosprawnych ruchowo, która pozwala osobom na wózkach inwalidzkich zjechać do wystawy znajdującej się w podziemiach oraz dotrzeć do kawiarni znajdującej się na piętrze. Ponadto odwiedzający muzeum mogą w kasie instytucji oprócz biletów kupić pamiątki.

Audio

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!