• Adres: Szczecińska, 73-110 Stargard

Inne

  • Położenie:

    Obelisk położony jest przy drodze wylotowej ze Stargardu na Szczecin, przy drodze krajowej nr 10, przed Rondem 15. Południk. Nie można do niego bezpośrednio dojechać, znajduje się on w sporej odległości pomiędzy przystankami przy ul. Szczecińskiej i przy markecie Tesco. Dojście do niego możliwe jest wyłącznie pieszo, chodnikiem przy ul. Szczecińskiej. Nie ma możliwości zaparkowania samochodu w najbliższej okolicy.

Obelisk 15. Południk to głaz narzutowy z siatką południków i równoleżników na szczycie oraz tablicą pamiątkową informującą, że Stargard leży dokładnie 15 stopni na wschód od południka zerowego w Greenwich. Sam obelisk położony jest ok 220 metrów na zachód od faktycznego południka 15., co wynika z niedokładnych pomiarów podczas jego umiejscowienia.

Pomnik został postawiony przez niemieckich mieszkańców Stargardu przed II Wojną Światową, natomiast w 1966 roku został odrestaurowany przez ówczesnych opiekunów - członków PTTK. 

Obelisk usytuowany jest na kamiennym podeście, stoi przy nim ławka, a wokół rośnie 6 kasztanowców. 

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!