• Adres: Kopernika, 78-200 Białogard

Park Orła Białego jest obecnie najpiękniejszym terenem zielonym w mieście. Pomysłodawcą utworzenia parku był ówczesny burmistrz Edmund Trieschmann jednak jego założycielem był burmistrz Carl Friedrich Mücke. Wówczas przeniesiono tu granitowy postument znajdujący się na Rynku, na którym wcześniej stał posąg cesarza Wilhelma I. Niestety podczas I wojny światowej pomnik ten został przetopiony na amunicję. Na tym postumencie znajduje się obecnie wyrzeźbiony biały orzeł z rozpostartymi do lotu skrzydłami. Rzeźba wykonana została przez Zygmunta Wujka. Pomnik upamiętnia m.in. ofiary represji bolszewickich, sybiraków, przesiedleńców, uczestników walki z komunizmem, członków solidarności i ofiary stanu wojennego.

Park jest poprzecinany licznymi alejkami spacerowymi. Znajdują się tu dwa stawy z fontannami. W parku jest też miejsce dla dzieci - plac zabaw z wieloma urządzeniami, w tym huśtawkami i zjeżdżalniami. W parku urządzono wiele miejsc odpoczynku. W części parku  przy Liceum Ogólnokształcącym znajduje się stół do gry w tenisa stołowego oraz stoliki do gry w szachy. Obok parku przepływa rzeka Leśnica, gdzie można spotkać dzikie kaczki. Przy parku znajduje się jeden z ładniejszych i cenniejszych obiektów architektonicznych miasta. Jest to dom, w którym mieszkał lokalny sławny, bardzo uzdolniony rzeźbiarz Joachim Utech. Artysta ten był rodowitym białogardzianinem. Jego dzieła stanowią cenne dziedzictwo Pomorza.

Park jest ogólnodostępny.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!