Recz to miasto o średniowiecznym rodowodzie. Pierwsza wzmianka o tym mieście pochodzi z 1269 roku. Innym dowodem na średniowieczne korzenie Recza jest owalny układ miasta opasany murami obronnymi, co było charakterystyczne dla średniowiecza.
Mury obronne zostały wzniesione w XIV-XV wieku, a zbudowane były z kamieni polnych. Miały grubość ok. 1,10 - 1,20 m, a w najwyższym punkcie osiągały wysokość 5 m. Zarys murów zachował się na całym obwodzie miasta, w niektórych miejscach są to większe fragmenty. Zachowały się również dwie baszty: Baszta Drawieńska, zwana inaczej Kamienną i Baszta Choszczeńska zwana inaczej Młyńską.
Baszta Drawieńska chroniła wjazdu do miasta. Została wybudowana w XIV wieku. Jest zbudowana z cegły, zakończona jest stożkowym hełmem. Obok baszty znajduje się czatownia z XV wieku. Baszta zachowała się w bardzo dobrym stanie. Ze względu na swoją wysokość (15 metrów) była doskonałym punktem obserwacyjnym. Baszta znajduje się przy ul. Staromiejskiej. Baszta Choszczeńska znajduje się na rozwidleniu dróg do Choszczna i Szczecina. Baszty prezentują styl gotycki.
Recz był położony na historycznym pograniczu Pomorza z Wielkopolską, więc obwarowania miasta było niezbędne. W czasie II wojny światowej miasto zostało zniszczone w 70%.