• Adres: Jedności Narodowej 20, Maszewo

Inne

  • Położenie:

    Budynek znajduje się nieopodal budynku szkoły podstawowej, przy ulicy Jedności Narodowej. Jest to droga prowadząca z centrum Maszewa do wyjazdu z miasta i dalej w stronę Goleniowa. Od przystanku autobusowego należy kierować się ulicą Nowogardzką w stronę miasta, następnie skręcić w prawo w ul. Jedności Narodowej.

Willa przy ulicy Jedności Narodowej 20 powstała na początku XX wieku i jest jednym z ciekawszych obiektów w Maszewie. Stanowi jedyny tak przykład architektury o cechach secesyjnych w mieście. Obiekt kryty jest dachem dwuspadowym z ryzalitem w północnej części frontu. Elewacja posiada zdobienia wykonane z czerwonej cegły, zwłaszcza w postaci obramień okien. Szczególną uwagę przykuwa jednak charakterystyczna wieżyczka, umiejscowiona w południowo-wschodnim narożniku budynku. Wieżyczkę przykrywa dach o kształcie ostrosłupa prawidłowego, dodatkowo na szczycie oraz w każdym z czterech naroży umieszczone zostały ozdobne sterczyny.

Budynek nie posiada wejścia od frontu, dostać się do niego można od tyłu lub przez niewielki ganek, znajdujący się po stronie północnej.

Południowa ściana budynku przylega do ulicy 22. Lipca. Warto zauważyć, że nazwa tej ulicy to jeden z nielicznych w Polsce przykładów zachowania nazewnictwa, stanowiącego pozostałość po czasach PRL (co czyni z Maszewa wyjątek na mapie kraju, szczególnie że w mieście podobnych reliktów przeszłości jest jeszcze kilka). Do tylnej, zachodniej ściany w późniejszym okresie dobudowano zabudowę gospodarczą oraz mur oddzielający ogród od ulicy, co zaburza pierwotny układ architektoniczny.

Od czasów powojennych do dziś w obiekcie mieszczą się prywatne mieszkania. Między innymi z tego powodu dawno nie przechodził koniecznego remontu.  

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!