Inne

  • Położenie:

    Kościół Filialny Najświętszej Marii Panny w Niekłończycy zlokalizowany jest przy drodze wojewódzkiej nr 114, na trasie z Polic do Nowego Warpna, jadąc przez Trzebież. Świątynia usytuowana jest na niewielkim wzniesieniu, a obok niej po prawej stronie stoi na wysokim cokole przykościelna figurka Jezusa Chrystusa. W głębi działki, na której usytuowana jest świątynia, pośród kasztanowców, postawiono kamienny pomnik upamiętniający ofiary I wojny światowej. Teren kościoła odgrodzony jest jedynie za nim, z przodu po prawej stronie rozciąga się niski betonowy murek.

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny w Niekłończycy jest kościołem filialnym przynależącym do Parafii rzymskokatolickiej pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Trzebieży. Ten mały barokowy kościółek o ryglowej konstrukcji został wzniesiony w roku 1778, na co wskazuje metalowa chorągiewka umieszczona na dachu kruchty. Zbudowany jest on na planie prostokąta, a na środku spadzistego dachu usytuowano niewielką, drewnianą wieżyczkę  sygnaturkę z hełmem kończącym się kulą, na której tkwi krzyż. Ewangelicki do zakończenia II wojny światowej kościół, zastał poświęcony jako rzymskokatolicki w roku 1947. Mocno naruszony podczas II wojny światowej, ulegał stopniowej rekonstrukcji, a w 1996 r. przeprowadzono jego gruntowny remont. We wnętrzu świątyni znajduje się klasycystyczny ołtarz, neogotycka chrzcielnica, drewniana empora i żyrandole z XIX wieku. Kościół wraz z otoczeniem skatalogowany jest w rejestrze zabytków (nr rej. A-543 z 22 grudnia 1965).

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!