XV-wieczny ratusz wzniesiony na Rynku Siennym jest obecnie siedzibą Muzeum Historii Szczecina. Budynek znajduje się również na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
W Ratusz Staromiejskim swoją siedzibę ma Muzeum Historii Szczecina. Budynek został wzniesiony na rynku Siennym w XV wieku. Obiekt został wybudowany dla władz miasta na miejscu drewnianego budynku z XIII wieku. W XVI wieku budynek był miejscem obrad Kongresu Pokojowego, który zakończył wojnę pomiędzy Danią i Szwecją. Obiekt posiadał bogaty wystrój gotycki, profile okien były wykonane z glazurowanej cegły, a w zakończeniach blend znajdowały się bogate maswerki.
Po najazdach Brandenburczyków na Szczecin, budynek został zniszczony, a następnie odbudowany w stylu barokowym. Ratusz został otynkowany, utworzono wejście główne od strony zachodniej z barokowym portalem z pilastrami i tympanonem z głową gryfa. Na nowo podzielono wnętrze tworząc małe pomieszczenia biurowe.
Obiekt funkcję ratusza pełnił do 1879 roku – wtedy powstał tzw. Czerwony Ratusz i od końca lat 30. XX wieku do zniszczenia go podczas II wojny światowej. W XIX wieku, gdy Rada Miasta przeniosła się w okolice pl. Tobruckiego budynek ratusza staromiejskiego przeznaczono na cele biurowe i magazynowe, a w górnych kondygnacjach utworzono mieszkania.
Po zakończeniu działań wojennych ratusz na odbudowę musiał poczekać kilkadziesiąt lat, prace został podjęte w latach 1972 – 1975. Podczas robót odrestaurowano m.in. gotyckie zdobienia ścian zewnętrznych. Częściowo zachowano także styl barokowy (jedna strona). Renowacja została przeprowadzona na wniosek Muzeum Narodowego, który swój oddział w ratuszu ma do dziś.
Przy ul. Mściwoja II 8 odnajdziemy Muzeum Historii Szczecina, wystawy, które znajdują się w obiekcie dotyczą historii i kultury miasta. W zbiorach muzeum znajdują się eksponaty, które ukazują przeszłość Szczecina od czasów najdawniejszych, poprzez czasy książęce, pruskie, szwedzkie, niemieckie, aż po okres polski, powojenny sięgający końca XX wieku.
W gotyckiej piwnicy zabytku ulokowana jest restauracja. Ratusz Staromiejski jest na trasie międzynarodowej trasy turystycznej tzw. Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Obiekt został wpisany na wojewódzką listę zabytków w czerwcu 1954 roku.
Dla osób niepełnosprawnych udostępniona jest ekspozycja na parterze. W budynku nie ma windy, utrudnieniem może być jeden stopień znajdujący się przed wejściem do sali ekspozycji, nieprzystosowana jest także toaleta mieszcząca się na pierwszym piętrze.