Wiaty, które powstaną na Czarnocinie, Wolinie, Wicku i na zachód od Międzyzdrojów, będą podobne do efektownej konstrukcji zbudow

Miejsca schronienia, gdzie rowerowi podróżnicy mogą odpocząć, zjeść posiłek, osuszyć ubrania - powstaną przy trasie Blue Velo prowadzącej znad morza na południe województwa. Pięć wiat zaplanowano w gminach Międzyzdroje, Wolin i Stepnica. Ustalone są już dokładne lokalizacje i szczegóły techniczne. W czerwcu ma zostać wybrany wykonawca, a konstrukcje powinny być gotowe jesienią.

Specjalne wiaty dla podróżujących na dwóch kółkach to konstrukcje dobrze znane z tras rowerowych np. w Niemczech. Są miejscem odpoczynku, posiłku, a czasem także dłuższego postoju, awaryjnego noclegu. Zapewniają schronienie przed deszczem i wiatrem. Są tak konstruowane, by zapewnić komfort nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Miejsca, gdzie można dłużej odpocząć, przygotować sobie posiłek na turystycznej kuchence, schronić przed burzą - w czasie dłuższych wypraw są na wagę złota - mówi marszałek Olgierd Geblewicz. - W tym roku chcemy zbudować pięć specjalnych wiat dla rowerzystów przy bardzo popularnej trasie znad Bałtyku, brzegiem Zalewu Szczecińskiego - tłumaczy Olgierd Geblewicz.

Wiaty powstaną pod Międzyzdrojami - w Wicku (blisko bunkra minimuzeum V-3) i w okolicach Lubiewa przy plaży; na północ od Wolina nad samym Zalewem i przy wiatraku; oraz Czarnocinie przy Parku Natura Zalewu.

To miejsca bardzo chętnie odwiedzane przez miłośników dwóch kółek. Trasa Blue Velo łączy się z popularną Velo Balticą i pokrywa się ze wschodnim odcinkiem trasy wokół Zalewu Szczecińskiego, prowadząc na południe województwa.

Wiadomo już, jak będą wyglądać miejsca schronienia dla rowerzystów: 5,35 m szerokość; 4,35 m długości; wysokość - prawie 4 metry. Powierzchnia zabudowy - ponad 23 metry, powierzchnia użytkowa: 15,61 m kw. Mają być kryte gontem z drewna modrzewiowego, w dwóch warstwach. Pod wiatą znajdował się będzie stół drewniany na konstrukcji stalowej, siedziska, stojaki na rowery z profili stalowych. Zaplanowano również czterokomorowy kosz na odpady (segregowane) i tablice informacyjne (na jednej znajdzie się mapa).

Postępowanie na „Budowę pięciu miejsc odpoczynku rowerzystów w pięciu miejscach na trasie Blue Velo w ramach realizacji projektu INT 174 pt. „Trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego - wspólna tożsamość pogranicza” zostało ogłoszone 31 maja 2022 r. Termin składania ofert upływa 15 czerwca.
Szczegóły: https://zamowienia.wzp.pl/umwz/public/postepowanie?postepowanie=29361240

Wiaty zostaną wybudowane na podstawie projektu budowlano-wykonawczego sporządzonego przez firmę MXL4. To pracownia architektoniczna, która przygotowała projekt przebudowy mostu w Siekierkach ze słynną już platformą widokową. Konstrukcja wiat również jest bardzo ciekawa. Mogą one stać się jedną z turystycznych wizytówek Pomorza Zachodniego i dodatkową atrakcją rowerowych wypraw. Co ważne, przygotowany projekt będą mogły wykorzystywać gminy czy zarządcy lasów i budować kolejne wiaty na swoim terenie.

Na realizację opisanego w zamówieniu zadania wykonawca będzie miał maksymalnie 70 dni od podpisania umowy. Zakres prac obejmuje roboty ziemne, wykonanie podłoża i podkładu z zapraw i betonu, wykonanie konstrukcji i pokrycia dachowego, roboty budowlano-montażowe, umocnienie poboczy poprzez plantowanie i humusowanie wraz z obsianiem trawą, wykonanie elementów małej architektury.

Partnerem projektu INT 174 jest Powiat Greifswald oraz Turismusverband Vorpommern (Stowarzyszenie Turystyki Pomorza Przedniego).

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!