Inne

  • Położenie:

    Budynek liceum położony jest na obrzeżach Starego Miasta, między ulicami Popiela, Staszica i Śląską, przy zjeździe z Obwodnicy Staromiejskiej (wjazd do miasta od Bydgoszczy i Gdańska) i drodze wjazdowej do miasta od strony Pyrzyc. Przy szkole znajduje się przystanek MZK.

Collegium Groeningianum wybudowany został w latach 1879-1882, ufundowany przez Petera Groeninga, burmistrza Stargardu, mecenasa kultury i sztuki, dla gimnazjum klasycznego. Jest to pięciokondygnacyjna budowla z cegły klinkierowej. Elewacje są poziomo podzielone na trzy części ozdobnymi gzymsami. Znajdują się tam duże okna, wielka aula i kanałowe ogrzewanie. Wśród detali architektonicznych znaleźć można arkadę wspartą na filarach i fryz z motywem kwiatowym. Nad oknami na pierwszym piętrze od południa znajdują się trzy medaliony z popiersiami Cycerona, Homera i Ateny. Makieta szkoły została przedstawiona jako wzorcowy budynek szkolny na światowej wystawie w Chicago w 1886 roku.

Obecnie znajduje się tam I Liceum Ogólnokształcące - najstarsza szkoła w Stargardzie. Budynek można zwiedzić w godzinach pracy szkoły i po uprzednim umówieniu się z sekretariatem.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!