• Adres: Szczecin

Wieża na wzgórzu Arkona powstała na początku XX w., konstrukcja została jednak zniszczona podczas II wojny światowej. Obecnie można zwiedzać jej ruiny.

Wieża Quistorpa została wzniesiona na wzgórzu Arkony w latach 1900-1904. Budowla została ufundowana przez Martina Quistorpa i powstała w hołdzie jego ojcu, Johannesowi. Johannes Quistorp był szczecińskim przedsiębiorcą, filantropem i fundatorem wielu lokalnych inwestycji. To on ufundował zakład opiekuńczy Bethanien, oddał tereny pod Quistorp Park (dziś Park Kasprowicza), założył kasy dla wdów i sierot czy odstąpił miastu plac pod budowę gimnazjum przy ul. Wielkopolskiej.

Wieża została zaprojektowana przez Franza Schwechtena. Fundamenty budowli zostały wykonane z ciosów kamienia, wewnątrz budynku zastosowano sklepienie krzyżowe, zaś zamiast dachu stworzono taras widokowy, który zdobiony był rzeźbami Ludwiga Manzla. Górna część wieży miała kształt cylindra, całość zakończona była krenelażem. Obiekt był wysoki na 45 metrów i składał się z dziewięciu kondygnacji. W wieży mieściła się letnia kawiarnia, przygotowane zostały też tereny wokół budowli – ścieżki i roślinność.

Z całą pewnością obiekt był cały jeszcze w 1942 roku – trudno określi dokładną datę jej zburzenia. Jedna z teorii zakłada, że wieżę zniszczono w 1944 roku podczas alianckich nalotów, druga mówi o wysadzeniu budowli w 1945 roku przez samych Niemców, którzy wycofując się chcieli zniszczyć dogodny punkt obserwacyjny. Do dziś wieża jest ruiną. Obecnie odnajdziemy fragmenty dolnego tarasu i szerokich, kamiennych schodów. Istnieje także ok. 30-metrowy podziemny korytarz, ale wejście do niego zostało zasypane.

Od czasu do czasu wraca pomysł odbudowy wieży Quistorpa, ale raczej nie zanosi się na taką inwestycję. Z całą pewnością las Arkoński do dziś stanowi ciekawy teren rekreacyjny, zaś ruiny wieży są chętnie odwiedzane przez szczecinian i turystów.

Ruiny wieży zostały wpisane na wojewódzką listę zabytków w czerwcu 2004 roku. 

Audio

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!