Średniowieczny zamek dziś jest siedzibą Świdwińskiego Ośrodka Kultury.

W odrestaurowanych murach działają między innymi:
- biblioteka, 
- salon wystaw,
- komnaty muzealne,
- kawiarnia Czytelnik,
- restauracja Zamkowa,
- sala widowiskowa na 200 osób,
- Centrum Informacji Turystycznej.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania zamku. Podczas Historycznego Rekonesansu Zamkowego poznasz dawne krzyżackie komnaty, sale rycerskich narad, oraz miejsca, w których kolejni władcy Świdwina podejmowali decyzje o losach tych ziem. Zobaczysz także niezwykły widok ze szczytu zamkowej baszty. W wędrówce po zamku towarzyszyć Ci będzie przewodnik, który zapozna Cię z historią zamku oraz podzieli się z Tobą ciekawostkami dotyczącymi średniowiecznej warowni.

Świdwin dołączył do międzymiastowego programu „Tu byłem…”. Jego zadaniem jest poprowadzenie turystów przez kraj szlakiem kolekcjonerskich magnesów, które można nabyć tylko stacjonarnie!
Na stronie www.magnesturysty.pl w bardzo prosty sposób sprawdzić dostępne lokalizacje, sprawdzić adresy i w ten sposób zaplanować zwiedzanie.
Pierwsze informacje o zamku o Świdwinie pochodzą z drugiego dziesięciolecia XIV w. Nie wiadomo jednak kiedy dokładnie zamek wybudowano. Pewne jest to, że założono go jeszcze przed nadaniem Świdwinowi praw miejskich (przed 1296 r.). Zamieszkiwali go kolejno Wedlowie, Krzyżacy, wójtowie brandenburscy i joannici. Wedlowie rozbudowali zamek. Wówczas wokół Świdwina wymurowano mury obronne, a przy rynku wybudowano kościół. 
W późniejszym okresie zamek od Wedlów odkupił zakon krzyżacki. Rozbudowano północne skrzydło, wzniesiono basztę z otworami strzelniczymi i pokładem widokowym na wysokości 25 m. W murach miejskich utworzono strzelnice, wieże strażnicze oraz cztery dodatkowe baszty. W 1455 r. miasto wraz z zamkiem przejął elektor Księstwa Brandenburskiego Fryderyk II Hohenzollern. W 1540 r. Świdwin został przejęty przez zakon Kawalerów Maltańskich, zwanych joannitami. Nowi właściciele zamku ponownie przebudowali go. Nie miały już znaczenia cechy obronne zamku, dlatego zasypano fosę i wyburzono część budynków obronnych. Od tej chwili budowla miał mieć charakter reprezentacyjny. Joannici przebywali w Świdwinie i na zamku do 1810 r. W uznaniu za ich zasługi dla rozwoju miasta, umieszczono nad bramą wjazdową do zamku herby rodowe trzech zakonnych komandorów. 
Po opuszczeniu zamku przez ostatniego z komandorów zakonnych, przeszedł on w świeckie ręce. W XIX w. zamek gościł kilka instytucji państwowych. W skrzydle południowym znajdował się sąd, w części wschodniej urządzono urzędy podatkowy i katastralny, w części zachodniej ulokowano więzienie, a w skrzydle północnym zbrojownię. Podczas II wojny światowej zamek nie ucierpiał.
W latach 50. XX wieku północne skrzydło zamku zostało strawione przez pożar. Wówczas władze miasta zdecydowały o przystąpieniu do całkowitego odrestaurowania budynku. Prace trwały sześć lat. Podczas odbudowy północnej części zamku przewrócono jej charakter krzyżacki. Wyeksponowano również fragmenty murów obronnych pochodzących z XIII w. Po remoncie budynek zamku w całości przeznaczono na ośrodek kultury. ŚOK organizuje szereg wydarzeń kulturalnych, koncerty, wystawy, spotkania autorskie oraz imprezy cykliczne. W marcu odbywają się Kaziuki Wileńskie, w kwietniu festiwal gitarowy Czary Gitary, we czerwcu Festiwal Literacki Świdwin.

Historyczny Rekonesans Zamkowy
Czas trwania ok. 45 min., tylko z przewodnikiem
Codziennie, od poniedziałku do niedzieli o pełnych godzinach.

Sprzedaż biletów w Centrum Informacji Turystycznej.
Aktualne ceny wejściówek i godziny otwarcia na stronie: https://zamek.swidwin.pl/zwiedzanie-zamku/

Bilety ulgowe – młodzież szkolna i akademicka (do 26 roku życia), emeryci, renciści.
Dzieci do lat 7 – wejście bezpłatne.
Honorujemy Kartę Dużej Rodziny – bilet ulgowy

Zamek można zwiedzać codziennie oprócz niektórych dni świątecznych, szczegółowe informacje dostępne są zawsze na stronie internetowej: zamek.swidwin.pl
Tam również znajduje się kalendarz imprez Świdwińskiego Ośrodka Kultury.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!