Pałac Bursztynowy to jeden z dwóch eklektycznych pałaców wzniesionych na terenie Strzekęcina. Został wybudowany prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli, w latach 1899-1901 jako siedziba rodowa rodziny von Kamecke.  Pałac otacza ozdobny ogród parkowy (będący parkiem krajobrazowym) z widokiem na jezioro- jego pierwsza wersja została założona około XVIII, obecny widok jest rekonstrukcją z lat '90. 

Pałac jest zbudowany w połączeniu stylów neorenesansowego, neogotyckiego oraz secesyjnego. Jego bryła nawiązuje kształtem do budowli obronnych. Od strony północno- wschodniej znajduje sie wieżyczka. Elewacja pokryta jest żółtawym piaskowcem, stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa pałacu. Po wojnie budynek przeszedł w ręce sowieckie, w latach sześćdziesiątych stał się siedziba PGR-u, w latach 1966- 1980 był ośrodkiem wypoczynkowym dla pracowników Jelczańskich Zakładów Samochodowych, a po tym okresie siedzibą internatu dla uczniów koszalińskiego technikum budowlanego i aby w końcu trafić w posiadanie Milicji Obywatelskiej. W latach '90 mocno zrujnowany pałac trafił w ręce prywatne i po wieloletnich staraniach nowego wlasciciela, zostal zaaranżowany na czterogwiazdkowy hotel ze spa.

Na uwagę zasługuje także wspomniany wcześniej francuski ogród o powierzchni 10 ha. Znajdziemy tutaj m. in. cisy, cyprysiki, żywotniki, daglezje, świerki serbskie, buki, graby i robinie. Do pałacu prowadzi platanowa aleja.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!