• Adres: Stare Miasto, 73-110 Stargard

Inne

  • Położenie:

    Mury obronne okalają Stare Miasto i biegną przez Planty Stargardzkie. Zachowane fragmenty muru znajdują się: w Parku Chrobrego (wzdłuż ulic Warownej i Sukienniczej), w Parku Jagiellońskim (przy ul. Strażniczej i Szewskiej) i w Parku Zamkowym (wzdłuż ul. Kasztelańskiej).

Mury obronne w Stargardzie należą do najpotężniejszych i najciekawszych zespołów fortyfikacji w Polsce. Ich wznoszenie rozpoczęto po nadaniu Stargardowi praw miejskich. Do XIII wieku Stargard otoczony był obwałowaniami drewniano-ziemnymi, które pod koniec wieku zostały przekształcone w mury kamienne mające nawet 8 metrów wysokości. Na przełomie XV i XVI wieku mury zostały rozbudowane i wzmocnione fosami i wałami. W tym okresie wybudowano również 45 czatowni, 9 baszt i kolejne 2 bramy. Łączna długość obwarowań dochodziła do 2260 m. Do dziś zachowało się 1040 m murów, 3 bramy miejskie oraz 4 baszty. Najlepiej zachowany fragment muru znajduje się między Bramą Pyrzycką a Basteją przy Baszcie Tkaczy, tam też można wejść na zrekonstruowaną hurdycję - taras spacerowy wzdłuż muru (wejście znajduje się w Muzeum "Basteja", hurdycja jest elementem oferty muzeum).

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!