• Adres: Parkowa 5, 74-200 Dziwnów

Inne

  • Położenie:

    Dziwnów znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 102 łączącej Międzyzdroje z Kołobrzegiem. Willa znajduje się przy ul. Parkowej będącej prostopadłą do dwóch głównych ulic: Mickiewicza i Słowackiego. Obiekt znajduje się pod numerem 5 przy skrzyżowaniu ulicy Parkowej z ulicą Sienkiewicza.

W Dziwnowie znajduje się prezentująca nadmorski typ zabudowy okazała willa. Jest to budynek o rozczłonkowanej bryle z bogatym detalem architektonicznym. Willa została wybudowana na początku XX wieku.

Miejscowość Dziwnów kiedyś składała się z trzech oddzielnych osad rybackich: Dolny, Górny, Dziwna, które w 1926 r. zostały połączone w Dziwnów. Willa położona przy ul. Parkowej 5 znajdowała się na terenie Dziwnowa Dolnego. Nie jest znany pierwszy właściciel willi, ani też jej projektant. Datę powstania ustalono na podstawie prezentowanego przez budynek stylu architektonicznego.

Budynek charakteryzuje się rozczłonkowanym, asymetrycznym rzutem typowym dla zabudowy willowej. Jest to budynek dwukondygnacyjny, podpiwniczony, z użytkowym poddaszem. Zasadniczy korpus budynku jest czworoboczny z ryzalitami pozornymi. W związku z roczłonkowaną bryłą budynku jest on przykryty kilkoma dachami, co tworzy ciekawą kompozycję, a jej dopełnienie tworzy ażurowa snycerka o motywie roślinnym tworząca wykończenie dachu. Dach pokryty ceramiczną dachówką. Przy zachodnim narożniku korpusu głównego znajduje się niewielkie skrzydło. Wejścia do budynku prowadzą przez ganek znajdujący się przy południowo-zachodniej ścianie korpusu oraz werandę umieszczoną na ścianie południowo-wschodniej. Na frontowej stronie znajdują się balkony. Elewacja willi jest opracowana w sposób charakterystyczny dla budownictwa willowego, wolnostojącego z początku XX wieku. Ściana północno-wschodna jest całkowicie pozbawiona okien, co miało zapewnić spokój i komfort letnikom. W obrębie ścianki kolankowej widoczne są ozdobnie profilowane końce belek stropowych oraz drewniana konstrukcja rygli. Całość zdobiona bogatą snycerką. Okna budynku podwójne, krosnowe, dzielone krzyżem, na poddaszu okna skrzynkowe, wieloskrzydłowe. Okna umieszczone w ozdobnych o motywach geometryczno-kostkowych opaskach wykonanych w tynku. Budynek zachowany w dobrym stanie.

Obecnie budynek pełni funkcje mieszkalne, zamieszkuje go kilka rodzin. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!