• Adres: Księżnej Elżbiety 4, 78-400 Szczecinek

Inne

  • Położenie:

    Dom Dyrektorów znajduje się przy ul. Księżnej Elżbiety 4 w Szczecinku. Obok niego znajduje się mały bezpłatny parking, niestety często w godzinach pracy zajęty. Nieopodal znajduje się drugi dużo większy i również nieodpłatny przy ulicy Zamkowej. Do Domu Dyrektorów można dojechać ulicą Ordona skręcając w ulicę Drzymały lub Zamkową.

Budynek zbudowany w latach 1872-1873 jako drugi obiekt dawnego Gimnazjum Księżnej Jadwigi. Zlokalizowany przy ul. Księżnej Elżbiety i ul. Piotra Skargi. Budynek z czerwonej cegły, jest dwukondygnacyjny, z poddaszem i wysokimi szczytami schodkowymi. Początkowo obiekt służył dydaktyce i lekturze – znajdowały się tam biblioteka, sale i laboratoria. Na pierwszym piętrze urządzone było mieszkanie dla dyrektora, stąd też nazwa budynku. Naprzeciwko, w bezpośrednim sąsiedztwie zbudowano mieszkanie dla szkolnego woźnego, potocznie nazywając je Domem Woźnego – dziś funkcjonuje tam Pierogarnia, o tej samej wdzięcznej nazwie. W 1913 Gimnazjum przeniosło się do nowego gmachu w parku miejskim. Odtąd Dom dyrektorów służył także innym nauczycielom i dziewczętom ze szkoły, jako internat.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!