Inne

  • Położenie:

    Budynek warsztatowo-mieszkalny znajduje się w centrum miasta, przy ul. Studziennej 2. Jadąc od Szczecinka zaraz po wjeździe do miasta należy skręcić w lewo w ul. Leśników, a następnie w prawo w ul. Rzeźnicką, po chwili jazdy znów skręcamy w prawo i wjeżdżamy w brukowaną ul. Studzienną. Budynek znajduje się po lewej stronie, na końcu ulicy. Ulica Studzienna jest jednokierunkowa. Idąc z rynku miasta należy przejść deptakiem do samego końca, za przejściem dla pieszych skręcić w lewo, a za rogiem budynku będzie ul. Studzienna. 

     

Budynek mieszkalno-warsztatowy w Czaplinku został zbudowany w 1841 roku. Datę budowy potwierdza ślad odciśnięty na jednym z pól glinianego muru. Jest to piętrowy budynek o konstrukcji ryglowej. Podstawa obiektu ma kształt litery "L". Nakryty jest dwuspadowym dachem z dachówki ceramicznej. Ściany zewnętrzne tworzy tzw. pruski mur, a wewnętrzne wykonane są szachulcowo z glinianym wypełnieniem. Do 2004 roku budynek nie był remontowany. Obecnie znajduje się w nim siedziba Stowarzyszenia ToTu - Akademii Twórczych Umiejętności w Czaplinku, za sprawą którego budynek został odrestaurowany i udostępniony dla zwiedzających. 

W zabytkowym budynku powstał Park Miniatur, w którym można zobaczyć najciekawsze obiekty architektury ryglowej z regionu. Ponadto organizowane są różnego rodzaju warsztaty dotyczące tradycyjnych technik budowlanych.

 

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!